Korekcja zmarszczek

Korekcja zmarszczek

Toksyna botulinowa – co to takiego?

Botox – toksyna botulinowa typu A – substancja wykorzystywana od wielu lat w neurologii i okulistyce, od lat 90-tych znalazła zastosowanie w medycynie estetycznej. Mechanizm działania toksyny polega na czasowym zablokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego dając w efekcie rozluźnienie mięśni i wygładzenie czasowe zmarszczek. Najlepsze efekty uzyskuje się stosując Botox do usuwania zmarszczek górnej części twarzy: okolica oczu – tzw. kurze łapki, między brwiami (lwia zmarszczka), zmarszczki poprzeczne czoła.

 

Wskazania do zastosowania Botoxu

Preparaty zawierające toksynę botulinową są bezpieczne i skutecznie, m.in. z uwagi na fakt, że stosuje się je w bardzo małych, ściśle dobranych dla danego pacjenta dawkach (w celu wygładzenia zmarszczek, operuje się dawkami rzędu 20-60 jednostek w czasie jednego zabiegu), które działają tylko w miejscu podania. O toksyczności ogólnoustrojowej więc nie może być mowy, gdyż dawki naprawdę toksyczne dla człowieka wynoszą od 2,5 do 3 tys. jednostek. W medycynie klasycznej, czyli tej zajmującej się leczeniem różnych schorzeń toksyna botulinowa jest niezwykle pożyteczna. Niewielu pacjentów medycyny estetycznej wie zapewne, że stosuje się ją również w takich chorobach jak: zez, kurz połowiczy twarzy, kurcz powiek, kręcz szyi, migrena, nadpotliwość, nałogowe zgrzytanie zębów czy skurcz zwieracza przełyku.

 

Wskazania kosmetyczne do stosowania toksyny botulinowej:

  • „kurze łapki” (zmarszczki wokół oczu)
  • pionowe zmarszczki okolicy gładzizny
  • zmarszczki poziome skóry czoła
  • zmarszczki w obrębie górnej wargi
  • zmarszczki skóry nosa
  • zmarszczki na granicy czerwieni wargowej
  • korekcja kącików ust
  • fałdy podbródka
  • korekcja fałdów nosowo-wargowych
  • korekcja linii żuchwy
  • „pierścienie Wenus” (pionowe zmarszczki szyi)
  • „szyja indycza” (pionowe fałdy mięśnia szerokiego szyi)
  • korekta blizn

 

Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na wstrzyknięciu podskórnie lub domięśniowo, bardzo cienką igłą w okolicę zmarszczek według specyficznego schematu niewielkich ilości substancji w kilka miejsc. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, u osób szczególnie wrażliwych na ból można zastosować znieczulenie miejscowe. Toksyna zaczyna działać po ok. 72 godzinach, pełny efekt terapii jest widoczny po 7-14 dniach i utrzymuje się 4-6 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania wydłuża się. Pacjent po zabiegu wraca natychmiast do pracy i codziennej aktywności. Po ustaniu działania preparatu zmarszczki na ogół nie są tak głębokie jak przed leczeniem, z biegiem czasu powracają do wyglądu sprzed zabiegu.

 

Przeciwwskazania bezwzględne

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
  • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.); aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina); D-penicylamina (Cuprenil); cyklosporyna; tubokuraryna, pankuronium, galamina; sukcynylocholina; linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna;
  • miejscowe infekcje skóry
  • ciąża, okres laktacji

 

Przeciwwskazania względne

  • zaburzenia krzepnięcia
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna – konieczność przerwania kuracji na 5 dni przed zabiegiem)

 

Czy botoks jest bezpieczny?

Botoks czyli toksyna botulinowa, jest lekiem, stosowanym od ponad 20 lat w różnych dziedzinach medycyny. Efekty działania są więc sprawdzone, a sam zabieg botoksu to obecnie jedna z najbezpieczniejszych metod spłycania nawet głębokich bruzd oraz walki z nadpotliwością. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna, również ze względu na fakt, że wstrzykujemy bardzo małe ilości toksyny w określone miejsca, działając jedynie czasowo na określone grupy mięśni mimicznych. Dawka sumaryczna podanej substancji jest wielokrotnie mniejsza od dawki niebezpiecznej dla człowieka. Zabieg można powtarzać wielokrotnie przy czym nie dochodzi do sumowania dawek.

 

Przed zabiegiem

W czasie konsultacji pacjenci otrzymują pisemne informacje dotyczące toksyny botulinowej, a po zapoznaniu się z ich treścią podejmują decyzję o wykonaniu zabiegu potwierdzając ją pisemną zgodą na zbieg.

 

Na czym polega zabieg?

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana śródmięśniowo lub podskórnie przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę w okolicę zmarszczek w niewielkich ilościach w kilka miejsc. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, u osób szczególnie wrażliwych na ból stosuję znieczulenie miejscowe kremem (np. EMLA lub ANESTOP). Toksyna zaczyna działać po ok. 72 godzinach, pełny efekt terapii jest widoczny po 7-14 dniach i utrzymuje się 4-6 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania wydłuża się. Pacjent po zabiegu wraca natychmiast do pracy i codziennej aktywności. Po ustaniu działania preparatu zmarszczki na ogół nie są tak głębokie jak przed leczeniem, z biegiem czasu powracają do wyglądu sprzed zabiegu.

 

Po zabiegu

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zostaje zachowana. Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2-3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom, to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania toksyny, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku. Terapia botoxem w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

 

Możliwe działania niepożądane

Niezwykle rzadko mogą się pojawić efekty uboczne zabiegu czyli nieprawidłowe konsekwencje wstrzyknięcia Botoxu. Należą do nich:

  • ból w momencie iniekcji
  • małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie
  • zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych
  • mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji
  • nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)
  • ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego

Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni. Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

 

Zalecenia po zabiegu

Unikanie masażu w miejscach wstrzyknięć; w ciągu 4 godz. po zabiegu nie należy pochylać głowy do dołu.

 

Powtarzanie zabiegów

Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy i nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje on bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają, a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.

 

Skuteczne terapie łączone

Stosowanie toksyny botulinowej jest bardzo dobrą metodą zapobiegającą tworzeniu się zmarszczek u osób w wybranych grupach wiekowych. Jednak pacjenci ze słabym napięciem skóry i głębokimi zmarszczkami o typie „kurzych łapek” nie uzyskają dobrego efektu po wyłącznym zastosowaniu botoxu. Stąd niejednokrotnie konieczność połączenia zabiegu wstrzyknięcia toksyny z innymi zabiegami medycyny estetycznej np. wypełniaczy.